2024-10-01
2024.09.27 - Albert Einstein idézete szerint: "Ha intelligens gyereket akarsz, olvass neki mesét. Ha még intelligensebb gyereket akarsz, olvass neki még több mesét!"
A Magyar Népmese Napját Benedek Elek: Szóló szőlő, mosolygó alma, csengő barack c. meséjének interaktiv, játékos feldolgozásával igyekeztünk emlékezetessé tenni az óvodánkba járó gyermekek számára.
Hangulatkeltésként, a magyar népmesék dallamát furulyázva, Varázsló ruhában színre lépve köszöntöttem a gyermekeket. Ezután "Mese erdőt" varázsoltunk elő a képzelet és a zene segítségével a gyermekekkel, majd az "Erdő, erdő, erdő.." népdalra közösen táncoltunk. Tánc végén, ezzel a kis mondóka bevezetéssel kezdődhetett a móka:
Erdő, erdő, meseerdő, benne mese 12,
Itt kopogtat most is egy, gyere velem, játsszuk el!
Hat állomásból álló játék és feladatsoron való részvétellel tettük élménydússá a délelőttöt.
Az 1 helyszínen a gonosz tündér nem csak a királyfit varázsolta el, hanem egy forgószéllel összekeverte a "varázs gyümölcsöket" is.
A gyermekeknek időbeni sorba kellett rendezniük a mese képeit, illetve a megfelelő kosarakba visszarakni a szétszóródott gyümölcsöket. A gyermekek lelkesen és buzgón válogattak.
A 2. helyszinen a malacnak sok próbát kellett kiállnia, mire királyfivá változott. Köralakitás után királyfivá! (óriás járás), és malaccá (törpe járás) változtak a gyermekek, majd 2 csapatot alakítva, kötél húzás versenyt játszottak. Akinek kedve volt, nagy kockákból várat is építhetett
.
A 3.helyszinen a magyar népmesék bűvös kifejezéseivel találkoztunk! Csak éppen az öreg király akkorát sóhajtott bánatában, hogy a párok összekeveredtek!
Az óvónéni lapról felolvasott egy szót, s a lapot abba a karikába kellett elhelyezni, amelyikben a szóhoz kapcsolható képet látták. Pl: Óperenciás- tenger; kacsalábon forgó-vár.. Utána a nagycsoportos gyermekek 1-1- mondatot alkottak a párosított szavakkal.
A 4. helyszínen segíteni kellett az öreg királynak, hisz nagyon nehéz dolga akadt! A rengeteg portéka közül alig tudta kiválasztani a lányainak ígért ruhákat és ékszereket. Ráadásul az okuláréját is otthon felejtette, csak tapogatás után találta meg az ajándékokat.
A gyermekeknek a letakart portékák közül tapogatással kellett kiválasztjuk és a megfelelő
e kosárba helyezni ük a báli ruhákat, gyöngysorokat és karkötőket. Nagy élvezettel válogattak.
Az 5. helyszínen, a királyfi és a királykisasszony fergeteges lakodalmán vehettek részt a gyermekek. ahol a finom falatok mellett az énekek a szóló szőlőről, a mosolygó almáról vagy a csengő barackról szóltak. Pl:Lipem-lopom a szőlőt, A kálói szőlőben, Ettem szőlőt most érik, Hej a sályi piacon, Egy üveg alma, Alma, alma piros alma, Mit játszunk lányok!..
A 6. helyszín volt a legnépszerűbb! A mesében bizony elég nehéz dolga volt a malacnak talicskán eltolni a királylányt! Ezt a gyermekek is kipróbálhatták!
Két csapatot alakítva (fiuk-lányok) talicskába téve a királylányt, a királyi palotát megkerülve, vissza kellet hozni Őt az "ólba".
Hatalmas versenyek, drukkolások, nevetések tették vidámmá versenyt.
Összegzésként elmondhatjuk, hogy egy nagyon jó hangulatú, változatos tevékenységekkel tarkított, élvezetes népmese napi rendezvény volt, amin a gyermekek és felnőttek egyaránt jól érezték magukat!
Szűcsné Buzás Ibolya óvónő
Vajon mely tárgyak úsznak a vízen és melyek süllyednek el? Miért látszik nagyobbnak a vízbe merült tojás? Miért nem hal a tintahal? Miért olyan veszélyes, ha olaj ömlik a tengerekbe és az óceánokba? Vajon a Földön élő minden gyermek számára természetes, hogy tiszta, iható víz folyik a csapból?
TovábbKedves Leendő Óvodások!
Szeretettel meghívunk Benneteket és Szüléiteket, a Százhalombattai Szivárvány Óvodába, hogy megismerjétek varázslattal teli hétköznapjainkat.
Ezt a napot megelőző héten már minden csoport elkezdte a készülődést. Verseket, mondókákat, dalokat tanultunk, amivel a Mikulást örvendeztettük meg. Szent Miklós történetével is megismertettük a gyerekeket. A témához kapcsolódóan, festettünk, rajzoltunk, ragasztottunk.
TovábbA tökfesztivált megelőzően a gyerekek a csoportjukban megismerkedhettek a tökfaragás hagyományával.
TovábbA versek zeneisége, ritmikája nagyon közel áll az óvodás gyermekekhez. Az irodalom, megszerettetése, az értékorientált élmények átadása kiemelt fontosságú számunkra, ezért ez a nap ünnep a számunkra.
Tojáskereső és kalandtúra
Április 22. a Föld Világnapja. Ez alkalomból a mai napon különböző játékokkal, versekkel, tevékenységekkel hívjuk fel a gyermekek figyelmét bolygónk, szülőföldünk szeretetére, megóvására.
Kérjük a szülőket készítsenek újrahasznosítható anyagokból játékokat, amit ezen a délutánon kipróbálhatnak a gyerekek.